Skip Navigation LinksAna Sayfa : Tüm Haberler : Haber Detay

FOÇA EYLÜL AYI ÇALIŞMALARI

07 Ekim 2015 Çarşamba  13:49:48    1054

FOÇATOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ EYLÜL ÇALIŞMALARI

Toplum Sağlığı Merkezimiz Başkanı Dr. Tamer BÜYÜKSAĞİŞ önderliğinde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü eğitim aracı desteği ile Ketem Birimi kapsamında Ebe Figen BAKIŞ,Hemşire Hülya YUMUK, Hemşire Semra DOĞAN; Eğitim Birimi kapsamında Ebe Mukadder BİÇER ,Hemşire Nurten GÜLER tarafından Foça Bölgemizde 14.09.2015-18.09.2015 tarihleri arasında stant açılarak 764 vatandaşımıza “Sağlıklı Beslenme, Akılcı İlaç Kullanımı, Meme Kolon Rahim Kanseri, KOAH, Astım, Pulmoner Rehabilitasyon,Aile Hekimliği” konularında fırsat eğitimleri yapılarak broşürler dağıtıldı.Aynı zamanda 262 kişiye GGK testi dağıtılıp 131 test sonuçlandırılarak gerekli yönlendirmeler yapıldı,30 meme muayenesi yapılıp 12 kişi Mamografiye sevk edildi, Smear alınacak ve meme muayenesi yapılacak kişilerin Toplum Sağlığı Merkezimize yönlendirmeleri yapıldı.

Bölgemizdeki KETEM çalışmalarında GGK hedef % 100 iken Eylül ayında % 201 GGK düzeyine ulaşmıştır.

Suriyeli misafirler ve Mevsimlik Tarım işçilerine yönelik olarak Ebe Sultan GÜNGÖR ve Gerenköy Aile Sağlığı Merkezi Görevlisi Mehtap AVCI tarafından gezici hizmet yapılarak 200 kişiye ulaşıdı. Aralarından 11 gebenin izlemleri sahada yapıldı.Eksik aşılı tespit edilen bebek ve çocuklar,sağlık hizmeti ihtiyacı olan kişiler tespit edilerek gerekli yönlendirmeler yapıldı.

03.09.2015 tarihinde Eğitim Birimimiz görevlileri Ebe Mukadder BİÇER, Hemşire Nurten GÜLERtarafından Akılcı İlaç Kullanımı, Gıda Güvenilirliği, Halk Sağlığı Haftası (HT-Diyabet-Kalp Damar Hastalıkları-Kalp Krizi) konularında Kaymakamlık çalışanlarından 6 kişiye eğitim verilip bilgi notu ve broşürler dağıtıldı.

Evde Bakım hastaları Dr. Cem GÖNENÇ , Hemş. Betül VAROL,Hemş Tuğba AKKOÇ ,Dr.Özlem ÖZDEMİR ÇELİK ve Hemş.Hülya YUMUK tarafından ziyaret edilip muayene ve değerlendirmeleri yapılmıştır.

Çevre Sağlığı Hizmetlerinde Ç.S.T Rıfat BİLAL ve Ç.S.T Tarık ŞENOCAK tarafından  yaz aylarında her 15 (on beş ) günde bir 14 ayrı noktadan deniz suyu numunesi alınmaktadır.. Bu 14 noktanın 8 ‘i mavi bayrak olan plajlarımız 6 tanesi ise mavi bayrağa aday durumdadır. Yıl içerisinde alınan numune sayısı ise toplamda 154 dir

İçmeve kullanma suyu numuneleri İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ve Foça Toplum Sağlığı Merkezi personellerince alınmakta olup genel kontrol ve tahlilleri rutin olarak yapılmaktadır. Ayrıca Foça Merkezinde ve Köylerinde hergün 5 noktadan bakiye klor bakılmakta olup 2015 yılı içerisinde toplam 900 adet bakiye klora bakılmıştır.  

4207sayılı kanun gereği İlçe Merkezi ve Köylerde kapalı alanlarda sigara denetimiyapılmış olup aylık ortalama 270-280 arası işyeri denetlenmiştir. 2015 yılında toplam 2092 denetim yapılmıştır. Ayrıca Foça Kaymakamlığı ekipleri ile beraber tarafımızca hafta sonu internet kafelerin kontrolü ve sigara denetimi yapılmaktadır.